- BBNS je internet platforma koja objedinjuje digitalne sadržaje kulturnih i drugih institucija u Novom Sadu. Cilj platforme jeste da sadržaje koji predstavljaju kulturno-naučnu baštinu Novog Sada objedini na jednom mestu, sistematizuje i učini je dostupnom korisnicima različitih istraživačkih potreba.
- BBNS nastoji da uključi širok dijapazon sadržaja od pisane reči, umetničkih i arhitektonskih dela, do audio i videosnimaka i drugih sličnih sadržaja koji su značajni dokumenti istorije i razvoja Novog Sada. U narednom periodu BBNS planira da se proširuje, stvara nova partnerstva i da se prilagođava potrebama korisnika. Kako? Pogledajte stranicu o nama.
BBNS predstavlja jedinstvenu bazu sadržaja putem koje korisnici/ce mogu da pristupe stotinama fotografija, razglednica, rukopisa, knjiga, audio i video snimaka itd. iz biblioteka, arhiva i muzeja i drugih institucija Novog Sada i šire. Korisnici mogu pretraživati kolekcije po mestu, vremenu i sadržaju. Registracijom na BBNS korisnici dobijaju pristup ličnom profilu na kojem mogu čuvati svoje pretrage i zanimljive sadržaje do kojih su došli.
U gornjem desnom uglu istraživači mogu koristiti citate za navođenje izvora. Vremenom će se razvijati metode koje su usmerene na korisnike kako bi bolje delili, predstavljali i povezivali sadržaje BBNS sa ostalim sadržajima na internetu.
Za biblioteke, muzeje, arhiveBBNS ne bi postojala bez saradnje sa partnerima - bibliotekama, muzejima, arhivima i institucijama koje čuvaju kulturno nasleđe i učestvuju u BBNS mreži.
BBNS nudi institucijama priliku da dođu do većeg broja korisnika i povećaju pristup svojim sadržajima. Takođe, kao svojevrsni agregator, BBNS omogućava umrežavanje institucija i nove načine saradnje. Obrazovanje stručnih kadrova za nova zanimanja takođe je jedan od važnih zadataka ove platforme, te partnerima nudi učešće na obrazovnim skupovima, povezivanje sa stranim partnerima i slično.
Putem opcije Partnerstva možete pregledati koje su institucije trenutno uključene u projekat BBNS kao partneri.
BBNS sadrži metapodatake - informacije koje opisuju sadržaje - za stotine fotografija, rukopisa, knjiga, audio i video zapisa koji se u fizičkom obliku nalaze u bibliotekama, arhivima i muzejima Novog Sada i šire. Svaki digitalni zapis je povezan sa instutuicijom u kojoj se original nalazi u fizičkom obliku. BBNS trenutno sadrži preko 200 zapisa sa planom da do kraja 2014. godine prikupi preko 1000 digitalnih sadržaja iz velikog broja institucija.
- Korišćenje svih sadržaja na BBNS platformi je besplatno za sve korisnike.
Kako se održava BBNS?- Digitalizacija kulturne baštine jedan je od prioriteta Grada Novog Sada u cilju očuvanja njegove kulturne baštine, te Grad pruža najveću podršku u realizaciji ovog projekta i povezivanju partnera. BBNS se takođe finansira iz donacija brojnih fondacija i vladinih agencija. U razvoju platforme mogu da učestvuju i privatni donatori.
Kako se sadržaji postavljaju na BBNS?- Sadržaji koji se nalaze na BBNS predstavljaju deo već digitalizovanih kolekcija institucija partnera, dok će se ostali nedigitalizovani sadržaji postaviti na BBNS platformi nakon njihove obrade u digitalnoj laboratoriji JKP Informatika.
Koji su uslovi da se na BBNS objave privatne kolekcije?- U razvojnoj strategiji BBNS planirano je da se putem opcije history pin uključe i privatne kolekcije koje govore o Novom Sadu i njegovoj istoriji, kulturi i građanima.Ova opcija će biti postavljena do kraja 2014. godine.
Da li se kopije sadržaja mogu skidati sa BBNS?- Dozvoljeno je preuzimanje materijala i štampanje na štampaču isključivo za ličnu, internu nastavnu ili naučnu upotrebu (radi istraživanja). Bilo kakvo umnožavanje u štampanom, HTML i drugom obliku, ili naplaćivanje sadržaja sa BBNS je zabranjeno bez izričite dozvole institucija u čijem su sadržaji posedu.
Kako su regulisana autorska prava na BBNS?- Projekat BBNS čini sve napore da materijal objavljuje u skladu sa međunarodnim i domaćim zakonima o autorskim i srodnim pravima. U slučaju kada to pravo nije jasno definisano ili kad ne možemo da nađemo nosioca prava, trudimo se da sve ostane u okvirima akademskih pravila i 'fair use' regulative. Ako pretpostavljate da je neko time oštećen, molimo da nam javite.
Koji se standardi za metapodatke koriste na BBNS?- BBNS koristi dablin kor (Dublin Core) standard za osnovne metapodatke o sadržajima. Po uzoru na dobru praksu velikih agregatora metapodataka BBNS koristi i bogatiji model podataka na osnovu Europeana EDM i DPLA MAP3 modela.
Cilj BBNS platforme jeste da korisnicima olakša pristup kulturno-naučnim sadržajima tako što služi kao agregator digitalnih sadržaja različitih ustanova kulture - biblioteka, muzeja, arhiva itd. Ovaj cilj BBNS ostvaruje kroz veliku bazu metapodataka koje dostavljaju partnerske institucije. BBNS platforma omogućava vam korišćenje usluga i sadržaja koji su podložni Uslovima korišćenja. Pre nego što počnete sa korišćenjem sadržaja na ovoj platformi molimo vas da se upoznate sa pravilima njihovog korišćenja.
Uslovi korišćenja se odnose i primenjuju na sve sadržaje BBNS pri čemu se smatra da su svi korisnici sadržaja upoznati sa ovim uslovima, kao i da prihvataju korišćenje sadržaja ovog portala isključivo za ličnu upotrebu i na sopstvenu odgovornost.
Korisnicima BBNS strogo je zabranjeno:
- objavljivanje, slanje i razmena sadržaja koji krše postojeće srpske i/ili međunarodne zakone, sadržaja koji je uvredljiv, vulgaran, preteći, rasistički ili šovinistički, kao i sadržaja koji je štetan na bilo koji drugi način za druga fizička i pravna lica
- prodaja, iznajmljivanje ili drugi način pružanja usluga drugima, bez prethodne pismene saglasnosti BBNS
- objavljivanje, slanje i razmena informacija za koje posetilac zna ili pretpostavlja da su lažne, a čije bi korišćenje moglo da nanese štetu drugim korisnicima
- lažno predstavljanje, odnosno predstavljanje u ime drugog pravnog ili fizičkog lica
- objavljivanje, slanje i razmena sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom
- objavljivanje, slanje i razmena neželjenih sadržaja korisnicima bez njihovog pristanka ili traženja, ili putem obmane
- svesno objavljivanje, slanje i razmena sadržaja koji sadrže viruse ili slične programe napravljene u svrhu uništavanja ili ograničavanja rada bilo kojeg kompjuterskog softvera i/ili hardvera i telekomunikacione opreme
Registracija korisnika vrši se otvaranjem naloga koji omogućava čuvanje pretrage, čuvanje i deljenje liste pretraženih sadržaja, pri čemu je neophodno da korisnik navede svoju imejl adresu.
BBNS poštuje privatnost svojih korisnika i posetioca. Podatke iz procesa registracije o korisniku BBNS neće davati na uvid trećoj strani. Podaci o korisniku neće biti dostupni trećoj strani, osim u slučaju kada je takva obaveza regulisana zakonom i u slučaju teškog kršenja pravila BBNS.
Marko Bumbić, koordinator projekta
Dušan Ranđelović, tehnički razvoj platforme